Et drømmeverktøy for breddeidretten

av | mar 22, 2018

Er du lei av å purre på treningsavgiftene? Er likviditeten en utfordring i idrettslaget ditt? Nå finnes det en enkel og rimelig løsning.

TicketCo løser mange breddeklubbers likviditetsutfordring og snur virkeligheten fra å jage ubetalte fakturaer til å se pengene komme inn i forkant, sier Country Manager for TicketCo i Norge – Dag Frode Algerøy.

Han ser et stort bruksområde for TicketCo innenfor breddeidretten.

Løsningene våre kan forbedre situasjonen for svært mange breddeklubber i Norge. Vi vet at mange sliter med å hente inn treningsavgifter, påmeldinger til cuper og egenandeler ved reiser, og at mange etterlyser en effektiv håndtering av skoler og akademier. Her kan vi hjelpe, forteller han.

Store utfordringer

I dag bruker mange breddeklubber ulike økonomi- og fakturasystemer for å hente inn inntektene sine på breddeaktivitetene. Utfordringen er klassisk for altfor mange klubber:

 • Man får i første omgang kun inn 50 prosent av utfakturert beløp
 • Man må deretter bruke ressurser i økonomi og administrasjon på å purre inn de resterende 50 prosentene
 • Man ender fort opp med “free-riders” som har deltatt på aktiviteten men aldri betalte faktura eller purring nummer en, to eller tre
 • I tillegg til å bruke ressurser i en presset administrasjon til å løpe etter pengene, får man en presset likviditet fordi inntektene uteblir
 • Den negative spiralen kan fort vokse fordi følgeskaden av klubbens manglende kontantstrøm er at klubben selv får utfordringer med å betale sine forpliktelser

TicketCo løser dette ved at ingen deltar uten at man er påmeldt. Du kan sammenligne det med å kjøpe en vare eller tjeneste på nettet. Det er selve handelen som er påmeldingen, og dermed kommer betalingen up front, sier Algerøy.

Et komplett arrangørverktøy

TicketCo betjener i dag mer enn 1.600 arrangører landet rundt, og har nettopp etablert seg i England. Innenfor idretten har TicketCo blant annet eliteserieklubbene Brann, Haugesund, Sandefjord, Stabæk og Ranheim i porteføljen, samt halve OBOS-ligaen. TicketCo betjener også en rekke klubber innenfor håndball og ishockey.

Det er stor forskjell på å drive en toppklubb og en typisk breddeklubb, men TicketCo er et like godt verktøy for begge, mener Algerøy.

“En breddeklubb selger sjelden billetter, og trenger sjeldent en egen billettløsning. Men TicketCo er mye mer enn dette. I dag vil jeg beskrive oss som en svært brukervennlig salgsplattform for alle typer arrangører, med en enorm nytteverdi for nettopp breddeidretten”, legger han til.

Store arbeidsbesparelser

Når det gjelder hva en breddeklubb helt konkret kan bruke TicketCo til, lister Algerøy opp.

 • Treningsavgifter
 • Påmelding til cuper og turneringer
 • Påmelding til akademier, håndball-, fotball-, basket-skoler og tilsvarende
 • Egenandeler ved reiser til bortekamper, turneringer, avslutninger m.m.

Glem informasjonsskriv, fakturaer og purringer. I stedet kan du legge inn arrangementet i TicketCo, og distribuere dette til de aktuelle medlemmene. Så melder de seg på og betaler i én og samme operasjon, like enkelt som om de skulle kjøpt en hvilken som helst annen tjeneste på nettet, mens du selv kan sitte hjemme og følge med på påmeldingene på telefonen eller nettbrettet ditt, sier han.

I tillegg til at dette bedrer kontantstrømmen og gjør det enklere å få oversikten over hvor mange som er påmeldt til hvert tilbud i regi av klubben, vil det forenkle regnskapsarbeidet i klubben betraktelig.

I stedet for å måtte bokføre en rekke enkeltinnbetalinger fra medlemmene kan du kjøre ut én samlet rapport fra TicketCo. Arbeidsbesparelsen er enorm, mener Algerøy.

Positive effekter

For klubbene har dette følgende positive implikasjoner:

 • Positiv kontantstrøm
 • Ingen free-riders
 • Betydelig reduserte kostnader til papirfaktura
 • Betydelig redusert ressursbruk på purringer og manuelle oppfølgingsrutiner
 • Full oversikt over innbetalinger, påmeldinger m.m.
 • Klubbens medlemmer “gjør jobben selv” ved å melde på og betale for deltakelse, enten dette er treningsavgift for 1. halvår, deltakelse på cup, betaling av egenandel ved reiser, idretts-skoler eller -akademier

LES OGSÅ: Hva er TicketCo

Økte inntekter

I tillegg vil klubbene sitte med et verktøy som ØKER INNTEKTENE gjennom:

 • Smart mersalgsfunksjon der klubben kan selge treningstøy, treningsutstyr (håndball, fotball, basketball m.m.) og annet som er knyttet til treningsavgift og/eller påmeldinger
 • Et e-commerce verktøy som kan benyttes som kiosk-løsning, billettsystem og adgangskontroll
 • Et verktøy som kan øke salget av medlemskap, dugnadsvarer (typisk toalettruller og tørkeruller på medlems-salg) og klubb-utstyr

Frigjør ressurser

Ved å benytte TicketCo vil du frigjøre ressurser, slik at administrasjonen kan jobbe med viktigere oppgaver enn å purre fakturaer og jakte penger som skulle vært på konto for flere måneder siden. Bruk energien og kreativiteten på å utvikle klubben til beste for medlemmene, og la TicketCo ta seg av alt rutinearbeidet knyttet til arrangementene. Det vil alle tjene på, avslutter Dag Frode Algerøy.

Pin It on Pinterest

Share This